Ağva Hakkında

Ağva, İstanbul'un gizli arka bahçesidir. Göksu nehri ve Yeşilçay arasına kurulmuş tarih kokan bir balıkçı kasabası. Ağva otelleri tercihinizi yapmadan önce yazımıza mutlaka göz atın.

Ağva, Latince "iki dere arasına kurulmuş köy" ve "su" anlamına geliyor. İstanbul'un kuzeyinde, Göksu ve Yeşilçay derelerinin ortasında bir sahil kasabası. Göksu ve Yeşilçay dereleri Ağva'dan geçip Karadeniz'e dökülüyor. Yeşilçay balıkçı teknelerinin mekânı. Göksu kıyısında ise oteller var. Derelerde kano veya deniz bisikleti ile gezinti yapılabiliyor. Motorlu teknelerle birkaç saatlik gezintiler organize edilebiliyor. 12 km. uzaktaki Hacıllı köyü, mağara ve şelaleleri ile ünlü. Kilimli ve Kadırga koyları, yürüyüş için çok elverişli.

Ağva, yemyeşil doğası, iki yanında akan Göksu ve Yeşilçay nehirleri, cephesinde Karadeniz'in masmavi suları, birbirinden lezzetli balıkları ile İstanbul'un kuzeydoğusunda yer alan bir doğa harikası...

İstanbul'a sadece 97 km uzaklıktaki Ağva, Şile ilçesine bağlı bakir kalmış yerden biri. Eskiden çoğunlukla bahar ve yaz aylarında İstanbullular içi sayfiye yeri sayılan ama artık kışın da şehrin gürültüsünden kaçmak ve huzur içinde bir tatil geçirmek isteyenlerin bir numaralı tercihi olan yemyeşil bir rüya Ağva...

İzmit'in Çal Tepesi'nden doğup gelen Göksu ve Yeşilçay derelerinin Karadeniz'e döküldüğü yerde, zamanla oluşan delta üzerine kurulan bu şirin beldenin belki de en çekici yanı bu derelerin yemyeşil kıyıları. Oteller ve restoranlar buralara kurulmuş, yörenin tüm çekici bu kıyılarda gerçekleştiriliyor.

Ağva, İstanbul'da muhteşem tatil yapmak ve şehrin stresinden arınıp rahatlamak için birebirdir. Ağva'da seçilecek olan Ağva Oteli için detaylı araştırma yapılmalıdır. Butik hoteller arasında kendinize en uygun olan oteli seçmelisiniz. Ağva'nın muhteşem doğasında, huzurlu bir tatil yapın. Yeşillik, nehirler ve masmavi deniz ile gerçekten tatil yaptığınızın farkına varacaksınız.